250 Puanla Hangi Üniversiteye Girebilirim 2021

cin

Administrator
Yönetici
2021 YKS sonuçlarına göre, 250 puanla girilebilecek bazı üniversiteler ve bölümler şunlardır:
2 yıllık ön lisans bölümleri:
  • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgi Yönetimi, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgi Yönetimi, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi: Bilgi Yönetimi, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Ankara Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgi Yönetimi, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Hacettepe Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgi Yönetimi, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
250 PUANLA HANGİ ÜNİVERSİTEYE GİDEBİLİRİM.jpg

4 yıllık lisans bölümleri:
  • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgisayar Programcılığı, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgisayar Programcılığı, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi: Bilgisayar Programcılığı, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Ankara Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgisayar Programcılığı, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
  • Hacettepe Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi: Bilgisayar Programcılığı, İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Pazarlama, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Hizmetler, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri
Tabii ki bu liste, 250 puanla girilebilecek tüm üniversiteleri ve bölümleri kapsamamaktadır. 250 puanla hangi üniversitelere girilebileceğini kesin olarak öğrenmek için, ÖSYM'nin yayınladığı YKS tercih kılavuzuna bakmak gerekmektedir. Bu kılavuz, YKS sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM'nin internet sitesinden yayınlanmaktadır.
YKS tercih kılavuzunda, her üniversitenin ve bölümün taban ve tavan puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları yer almaktadır. Adaylar, bu bilgilere bakarak, 250 puanla hangi üniversitelere girebileceklerini öğrenebilirler.

cin

Administrator
Yönetici

250 puan için kaç net gerekir?

2023-2024 eğitim-öğretim yılı için TYT'de 250 puan almak için en az 16 net, AYT'de ise en az 41 net yapmak gerekir. Bu netler, ortalama bir öğrenci için tahmini netlerdir. Daha yüksek bir puan almak için daha fazla net yapmak gerekir.
Sayısal 250 bin Hangi bölüm?
Sayısal 250 bin, YKS 2023-2024 yerleştirmelerinde, sayısal puan türünden en düşük puanlı 250 bin kişidir. Bu kişiler, istedikleri her bölüme yerleşme şansına sahip değildirler. Genellikle, sayısal puan türünden en düşük puanlı bölümler, aşağıdaki gibidir:
  • Mimarlık Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Veteriner Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi
205 puanla tercih yapılır mı?
205 puanla tercih yapmak mümkündür. Ancak, bu puanla yerleşilebilecek bölümlerin sayısı oldukça sınırlıdır. Genellikle, 205 puanla yerleşilebilecek bölümler, aşağıdaki gibidir:
  • Açıköğretim Fakültesi
  • İktisat Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
140 puanla üniversiteye gidilir mi?
140 puanla üniversiteye gitmek mümkündür. Ancak, bu puanla yerleşilebilecek bölümlerin sayısı oldukça sınırlıdır. Genellikle, 140 puanla yerleşilebilecek bölümler, aşağıdaki gibidir:
  • Açıköğretim Fakültesi
  • İktisat Fakültesi
  • İşletme Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sonuç olarak, YKS'de yüksek bir puan almak için iyi bir hazırlık yapmak gerekir.