Ezbırçime Ne Demek

cin

Administrator
Yönetici
Kürtçede "ez bırçime" ifadesi, "ben açım" anlamına gelir. "Ez" ben, "bırçime" ise açım demektir. Bu ifade, genellikle birinin karnının acıktığını ifade etmek için kullanılır.
"Ez bırçime" ifadesi, sosyal medyada da sıkça kullanılmaktadır. Örneğin, bir videoda yemek yiyen biri, "ez bırçime" diyerek videoyu paylaşabilir. Bu, videoyu izleyen kişilerin de karnının acıkmasına neden olabilir.
"Ez bırçime" ifadesi, Kürtçede günlük hayatta sıkça kullanılan bir ifadedir. Bu ifadeyi, Kürtçe bilen herkes anlayabilir.
İşte "ez bırçime" ifadesinin bazı kullanım örnekleri:
  • "Ez bırçime, yemek yiyelim."
  • "Anne, ben açım, bana yemek ver."
  • "Karın çok acıktı, bir şeyler yiyelim."
  • "O kadar acıktım ki, bir kurt gibi yiyeceğim."
"Ez bırçime" ifadesinin Türkçe karşılığı, "ben açım"dır. Bu ifadeyi, Türkçe bilen herkes anlayabilir.

tuneshare
more_vert

cin

Administrator
Yönetici

KUNA tenim ne anlama gelir?

KUNA tenim, Kürtçe'de "benim canım" anlamına gelen bir ifadedir. Sevdiklerinize, ailenize veya arkadaşlarınıza hitap ederken kullanabilirsiniz.
Çıtki ne anlama gelir?
Çıtki, Kürtçe'de "küçük" anlamına gelen bir kelimedir. Çocuklara veya küçük şeylere hitap ederken kullanabilirsiniz.
Delalam ne demek?
Delalam, Kürtçe'de "ruhum" anlamına gelen bir kelimedir. Sevdiklerinize, ailenize veya arkadaşlarınıza hitap ederken kullanabilirsiniz.
Malamıne Erzincan ne demek?
Malamıne Erzincan, Kürtçe'de "Erzincan'ın gelini" anlamına gelen bir ifadedir. Erzincan'dan gelin gelmiş bir kadına hitap ederken kullanabilirsiniz.
Kürtçe hangi dil?
Kürtçe, Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İran koluna ait bir dildir. Kürtler tarafından konuşulan ana dildir. Kürtçe, Türkiye, Irak, Suriye, İran ve Ermenistan'da konuşulmaktadır.
Kürtçe, kendi içinde birçok lehçeye ayrılmıştır. Bu lehçeler arasında en yaygın olanları şunlardır:
  • Kurmancî: Kürtçenin en yaygın lehçesidir. Türkiye, Irak ve Suriye'de konuşulur.
  • Sorani: Kürtçenin ikinci en yaygın lehçesidir. Irak, İran ve Suriye'de konuşulur.
  • Zazaki: Kürtçenin üçüncü en yaygın lehçesidir. Türkiye ve İran'da konuşulur.
Kürtçe, 2022 yılında Birleşmiş Milletler tarafından resmi dil olarak kabul edilmiştir. Kürtçe, Türkiye'de de resmi dil olma yolunda ilerlemektedir.