Kadınlarda Zevk Suyu Orucu Bozar Mı Diyanet

cin

Administrator
Yönetici
Katılım
1 Nis 2023
Mesajlar
612
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Kadınlarda zevk suyu, şehvetli durumlarda gelen ince ve berrak bir sıvıdır. Mezi olarak da adlandırılır. Mezi, orucu bozmaz, sadece abdesti bozar. Bu nedenle, oruçluyken kadınlarda zevk suyu gelmesi orucu bozmaz, sadece abdest bozulur.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili fetvası şu şekildedir:
KADINLARDA ZEVK SUYU ORUÇ BOZARMI DİYANET.jpg

"Mezi, şehvetle gelen ince ve berrak bir sıvıdır. Mezi orucu bozmaz, sadece abdesti bozar."

Bu nedenle, oruçluyken kadınlarda zevk suyu gelmesi durumunda orucu bozmaz, sadece abdest bozulur. Orucun devamı için abdest alınmalıdır.
 

cin

Administrator
Yönetici
Katılım
1 Nis 2023
Mesajlar
612
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Vajinaya ellemek orucu bozar mı?

Hayır, vajinaya ellemek orucu bozmaz. Ancak, vajinaya ellemek, kişinin kendini cinsel olarak tatmin etmesine neden olursa, oruç bozulur.

Kadınlarda zevk suyu gelirse oruç bozulur mu?

Hayır, kadınlarda zevk suyu gelmesi orucu bozmaz. Zevk suyu, meni gibi bir sıvı değildir. Meni, sperm içeren bir sıvıdır. Zevk suyu ise, sperm içermez. Bu nedenle, zevk suyu gelmesi orucu bozmaz.

Sürtünme yoluyla ilişki orucu bozar mı?

Evet, sürtünme yoluyla ilişki orucu bozar. Sürtünme yoluyla ilişki, cinsel ilişkiye girmek anlamına gelir. Cinsel ilişkiye girmek, orucu bozan bir eylemdir.

Zevk suyu geldikten sonra oruç tutulur mu?

Hayır, zevk suyu geldikten sonra oruç tutulmaz. Zevk suyu gelmesi, orucu bozan bir eylemdir. Bu nedenle, zevk suyu geldikten sonra oruç tutulamaz.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın konuyla ilgili açıklaması şu şekildedir:

"Cinsel ilişkide bulunmak orucu bozar. Bu konuda icma vardır. Cinsel ilişki, meni gelmese bile orucu bozar. Çünkü cinsel ilişkide bulunmak, Kur'an-ı Kerim'de orucu bozan şeyler arasında sayılmıştır. (Bakara, 2/187)
Meni gelmeden yapılan cinsel davranışlar orucu bozmaz. Ancak bu davranışlar, kişinin kendini cinsel olarak tatmin etmesine neden olursa, orucu bozar. Bu konuda da icma vardır. Çünkü bu davranışlarda, kişinin cinsel organını cinsel haz için kullanması söz konusudur.
Zevk suyu, meni gibi bir sıvı değildir. Meni, sperm içeren bir sıvıdır. Zevk suyu ise, sperm içermez. Bu nedenle, zevk suyu gelmesi orucu bozmaz. Ancak, zevk suyu gelmesi, kişinin kendini cinsel olarak tatmin etmesine neden olursa, orucu bozar. Çünkü bu durumda, kişi cinsel organını cinsel haz için kullanmıştır."
 

Üst