Kıbledere Köyü

cin

Administrator
Yönetici
Katılım
1 Nis 2023
Mesajlar
612
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Kıbledere Köyü, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde yer alan bir köydür. Köy, 1980'li yıllarda terk edilmiş ve günümüzde hayalet köy olarak bilinmektedir.


Köy, Bursa şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta, Uludağ'ın eteklerinde yer almaktadır. Köy, 1900'lü yılların başında kurulmuş ve 1980'li yıllara kadar yaklaşık 100 hanede 500 kişi yaşamıştır. Köy halkı, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.
1980'li yıllarda, köyde yaşayan insanların çoğunluğunu oluşturan gençlerin büyük şehirlere göç etmesi nedeniyle köyde nüfus hızla azalmaya başlamıştır. Köyde yaşayan yaşlı insanların da vefat etmesi nedeniyle köy tamamen terk edilmiştir.
Köy, günümüzde hayalet köy olarak bilinmektedir. Köyde, terk edilmiş evler, cami ve okul gibi yapılar bulunmaktadır. Köy, zaman zaman paranormal olaylarla anılmaktadır.
KIBLEDERE KÖYÜ.jpg

Kıbledere Köyü, Bursa'nın önemli turistik yerlerinden biridir. Köye her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Köy, özellikle doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılık için ideal bir yerdir.
 
Son düzenleme:

cin

Administrator
Yönetici
Katılım
1 Nis 2023
Mesajlar
612
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Kıbledere köyü, Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan bir köydür. Köy, Yatağan ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Köy, dağlık bir bölgede yer alır ve nüfusu yaklaşık 100 kişidir.

Kıbledere köyü, 1923 yılındaki mübadele ile Rumlardan Türklere geçmiştir. Köy, eskiden "Kiliseli" olarak bilinirdi. Köyde, Rumlardan kalma bir kilise ve bir cami bulunmaktadır.

Muğla'da cinli köy olarak bilinen köy, Yatağan ilçesindeki Yukarı Kavaklı köyüdür. Köy, Yatağan ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Köy, dağlık bir bölgede yer alır ve nüfusu yaklaşık 50 kişidir.

Yukarı Kavaklı köyü, 1923 yılındaki mübadele ile Rumlardan Türklere geçmiştir. Köy, eskiden "Agios Nikolaos" olarak bilinirdi. Köyde, Rumlardan kalma bir kilise bulunmaktadır.

Yukarı Kavaklı köyü, cinli köy olarak bilinmesinin nedeni, köyde yaşanan bazı paranormal olaylardır. Köylüler, geceleri köyde garip sesler duyduklarını, bazı kişilerin ortadan kaybolduğunu ve bazı kişilerin de cinlerle karşılaştığını iddia etmektedir.

Bu iddialar, köyün cinli köy olarak bilinmesine neden olmuştur. Ancak, bu iddiaları doğrulayan herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
 

Üst