Lezler

cin

Administrator
Yönetici
Katılım
1 Nis 2023
Mesajlar
612
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Lez, "lezbiyen" anlamına gelen Türkçe bir kelimedir. Başka kadınlara ilgi duyan kadınları ifade etmek için kullanılır. Lez, "lesbiyen"den daha resmi olmayan ve günlük konuşma dilinde kullanılan bir terimdir ve sıklıkla lezbiyenler tarafından da kullanılır.

Son yıllarda lezbiyenler arasında topluluk ve dayanışma duygusu yaratmak amacıyla Türk sosyal medyasında da "lez" kelimesi kullanılıyor. Mesela "Lezler - Ankara istanbul mersin trabzon antalya hatay dan olan ciddi lezler tanıtıcı mesaj atın sayfaya Lez sohbeti ve vidyolar için sayfaya mesaj atın Sesli teyit edilirken engellenir admin merve" diye bir Facebook grubu var (Lezbiyenler - Ankara, İstanbul'dan ciddi lezbiyenler) , Mersin, Trabzon, Antalya ve Hatay lezbiyen sohbet ve videolar için sayfaya tanıtım mesajı gönderin, sesli onay vermeyenler admin merve tarafından engellenecektir). Bu grup lezbiyenlerin birbirleriyle bağlantı kurabileceği, bilgi ve kaynakları paylaşabileceği bir alandır.
LEZLER.jpg
"Lez" kelimesinin kullanımı aynı zamanda Türkiye'deki LGBTQ+ bireylerin kimliklerini geri kazanma ve kendi dillerini kullanma yönündeki daha büyük bir eğilimin de parçası. Bu olumlu bir gelişmedir çünkü herkes için daha kapsayıcı ve kabul edici bir toplum yaratılmasına yardımcı olur.
 

Benzer konular Forum Tarih
cin Doğru Bilgi 0 124

Benzer konular

Üst