Üniversite Devamsızlık Hakkı

cin

Administrator
Yönetici
Türkiye'deki üniversitelerde devamsızlık hakkı, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) belirlediği kurallara göre düzenlenmektedir. 2023-2024 akademik yılı için geçerli olan devamsızlık kuralları şu şekildedir:
  • Toplam ders süresinin %10'u devamsızlık sınırı olarak kabul edilir. Bu sınırı aşan öğrenciler, eğitim haklarını, yaz dönemi eğitimine katılım haklarını ve kış ile bahar BUEPT sınavlarına giriş haklarını kaybederler.
  • Devamsızlık sınırına ek olarak, toplam ders süresinin %5'i rapor sınırı olarak kabul edilir. Bu sınırı aşan öğrenciler, raporlu oldukları derslerden muaf tutulmazlar.
ÜNİVERSİTE DEVAMSIZLIK HAKKI.jpg

Devamsızlık sınırı, her ders için ayrı ayrı uygulanmaz. Bir öğrencinin bir dersten devamsızlık sınırını aşması, diğer derslerde devamsızlık yapmadığı takdirde, eğitim haklarını kaybetmesine neden olmaz.
Devamsızlık sınırını aşan öğrenciler, devamsızlıklarını telafi etmek için ders tekrarı yapabilirler. Ancak, ders tekrarı yapmak için, öğrencinin ilgili dersten başarısız olması gerekir.
Devamsızlık sınırını aşan öğrencilerin, eğitim haklarını kaybetmemeleri için, devamsızlıklarını telafi etmek için aşağıdaki yolları denemeleri mümkündür:
  • Ders kayıtlarını sildirmek ve yeniden kayıt yaptırmak. Bu durumda, öğrenci, devamsızlık sınırını aştığı dersleri tekrar kayıt yaptırarak telafi edebilir.
  • Derslerin video kayıtlarını izlemek veya ders notlarına ulaşmak. Bu şekilde, öğrenci, devamsızlık yaptığı dersleri kendi kendine çalışarak telafi edebilir.
  • Danışmanıyla görüşerek, devamsızlıktan muafiyet talebinde bulunmak. Danışman, öğrencinin devamsızlığının haklı bir nedene dayandığını kabul ederse, öğrenciye devamsızlıktan muafiyet verebilir.
Üniversitelerde devamsızlık hakkı, öğrencilerin derslere düzenli olarak katılmalarını ve eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamalarını sağlamak için uygulanmaktadır.

cin

Administrator
Yönetici

1 dönemde kaç devamsızlık hakkı var?

2022-2023 eğitim öğretim yılı için, üniversitelerde 1 dönemde özürsüz 10 gün, özürlü 20 gün olmak üzere toplam 30 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır.
Üniversite de devamsızlık kaç saat?
Üniversitelerde devamsızlık, derslerin teorik ve uygulamalı saatlerinin toplamı olarak hesaplanmaktadır. Örneğin, bir dersin teorik saati 2, uygulamalı saati 1 olmak üzere toplam 3 saat ise, bu dersin devamsızlık hakkı 3 saattir.
Üniversite devamsızlık hakkı kaldırıldı mı?
Hayır, üniversite devamsızlık hakkı kaldırılmamıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılı için, üniversitelerde devamsızlık hakkı 1 dönemde özürsüz 10 gün, özürlü 20 gün olmak üzere toplam 30 gündür.
Üniversitede 70 devam zorunluluğu nedir?
Üniversitelerde, bir dersin devam şartını yerine getirmiş sayılmak için, dersin teorik ve uygulamalı saatlerinin toplamının en az %70'ine devam etmek gerekir. Örneğin, bir dersin teorik saati 2, uygulamalı saati 1 olmak üzere toplam 3 saat ise, bu dersin devam şartını yerine getirmek için, en az 2,1 saat ders görmek gerekir.
Bu durumda, bir dersin devam şartını yerine getirmek için, aşağıdaki formülü kullanabiliriz:
Devam Şartı = (Teorik Saat + Uygulamalı Saat) * %70
Örneğin, yukarıdaki dersin devam şartı şu şekilde hesaplanır:
Devam Şartı = (2 + 1) * %70 = 2,1
Bu nedenle, bu dersin devam şartını yerine getirmek için, en az 2,1 saat ders görmek gerekir.

tuneshare
more_vert